Amarantus z jogurtem greckim i malinami
Uwielbiam eksperymentować. Dlatego nawet na śniadanie lubię przygotować coś zaskakującego. Odkryj ziarno amarantusa z jogurtem greckim i malinami.
To bardzo proste i szybkie danie. Wystarczy zmieszać jogurt grecki, ugotowane nasiona (ziarno) amarantusa oraz maliny – kilka sztuk zamrożonych owoców i konfitura domowa z malin.
Na wstępie krótko o malinach.
Warto w sezonie zamrozić maliny i mieć gotowe w zamrażalniku. A o czym warto pamiętać przy mrożeniu? Aby suche, świeże maliny mrozić w plastikowym pojemniczku, a po 1 dniu przesypać do woreczka do zamrażania.
Tak mrożone maliny nie są „rozmemłane”. Zamrożone w ten spobób maliny są jak cukierki, które daję w zimie swoim dzieciom.
Oprócz mrożonych malin, warto w lecie również przygotować domową konfiturę z malin. Taka domowa konfitura z malin, w takie dni jak dziś niesamowicie podnosi walory smakowe naszego śniadania. Ja ostatnio kupiłam rewelacyjną w Rodzinnym gospodarstwie sadowniczym „Prosto z krzaka”. Polecam, palce lizać.
A teraz gwiazda naszego przepisu – amarantus. Zebrałam dla Was kilka ważnych informacji o tej roślinie.
Amarantus – pseudozboże, jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka.
Amarantus, zwany również szarłatem, to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka.
Nazywany jest pseudozbożem, gdyż zgodnie z klasyfikacją botaniczną nie jest zbożem. Najczęściej wykorzystuje się jasnozłote nasiona, wielkością przypominające mak, a kolorem kaszę kuskus.
Amarantus jest uprawiany we wszystkich zakątkach świata, ale najwięcej w Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej.W Polsce podobno 90% upraw pochodzi z Lubelszczyzny.
Po ugotowaniu ziarno przybiera kolor jasnobrązowy i ma konsystencję kaszy mannej.
A jak smakuje ziarno po ugotowaniu? Ma charakterystyczny słodkawy smak z orzechową nutą.
Nasiona amarantusa są niepozorne w wyglądzie. Są jednak prawdziwym bogactwem witamin (wapnia, magnezu, fosforu i potasu oraz witamin z grupy B) oraz aminokwasów.
Są również źródłem dobrze przyswajalnego białka i co ważne, nie zawierają glutenu.
Dlatego potrawy z dodatkiem amarantusa są polecane dla wegetarian, dla sportowców, diabetyków, bezglutenowców, oraz dla dzieci. To źródło dobrze przyswajalnego białka.
Nasiona amarantusa wspomagają również odchudzanie, więc warto stosować przy dietach. Potrawy z ich dodatkiem są sycące, a zawierają mało kalorii. Unikamy więc podjadania między posiłkami i dostarczamy organizmowi cennych składników odżywczych.
Dzięki dużej zawartości błonnika, korzystnie wpływa na pracę jelit i przyspiesza przemianę materii.
Jedzenie potraw z dodatkiem amarantusa zaleca się również osobom zestresowanym, przemęczonym i z problemami z pamięcią lub koncentracją.
W 100 gramach nasion znajduje się około 370 kalorii. Nie ma ograniczeń dotyczących dziennego spożycia amarantusa.
Przed spożyciem, amarantus należy ugotować, zalewając wrzącą wodą. Ja używam nasion amarantusa, dodając (ugotowane) do jogurtu greckiego, do musli, owsianki, ciast, deserów i różnorodnych potraw gotowanych, duszonych (np do kotletów wegetariańskich) oraz pieczonych.
Mąka z amarantusa zalecana jest również jako zamiennik mąki w domowych potrawach mącznych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o amarantusie, odwiedź www.poradnikzdrowie.pl
Mój przepis na pyszny jogurt grecki z amarantusem i malinami.
Porcja dla 2 osób
jogurtu grecki ( gęsta konsystencja) – ok 400 g czyli ok 200g/osobę. Najbardziej lubię prawdziwy grecki kupiony na targu.
2-3 łyżki stołowe domowej konfitury z malin
3-4 mrożone maliny
3 łyżki stołowe suchych ziaren amarantusa, ugotowane wcześniej w niepełnej 1 szklance wody.
Jak je przygotować ? Zalewamy nasiona wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu ok 20 minut (delikatnie mieszając). Po 20 minut ja odstawiam jeszcze na chwilę aby doszły i miały konsystencję kaszy mannej.
Jogurt grecki przekładamy do miseczki i mieszamy z ugotowanymi ziarnami amarantusa.
Na jedną porcję jogurtu ok 200g dodaję 2 czubate łyżki ugotowanych ziaren, bo lubię gęstą konsystencję. Mieszam. Dekoruję konfiturą malinową i ozdabiam mrożonymi malinami.
Smacznego !
Jeśli spodobał Ci się ten przepis, odkryj inne przepisy dostępne w zakładce Zachwyć się/ Uczta smaku.
Przepis: Dorota Chociszewska – (nie) Perfekcyjna . Więcej o mnie w Loża Ekspertów.