Pyszny krupnik. Tradycyjny lub wegetariański
Uwielbiam zupy. Dziś polecam przepis na pyszny krupnik. Jest mega prosty. Służy również jako baza do innych zup. Bądź więc kreatywna.
Moje duże już dzieci, nie wyobrażają sobie tygodnia bez zupy. Dlatego doszłam do perfekcji i zawsze w domu mam składniki na zupę.
Przepis dostałam od mojej przyjaciółki i teraz bez niego nie wyobrażam sobie życia w kuchni 🙂 .
Pyszny krupnik jest mega prosty i szybki do przygotowania. Jeśli tak jak ja, posiadasz wcześniej przygotowany i zamrożony domowy bulion ( warzywny lub mięsny), podstawowe warzywa, kaszę jęczmienną i koperek ( ja mam zawsze zamrożony – bo nadaje zupie genialny smak i obłędny zapach!), to możesz działać od ręki.
Oczywiście bulion możesz przygotować w tym samym dniu, ale to znacznie wydłuża proces przygotowania. Jeśli bulion jest wcześniej gotowy, cała „zabawa” w przygotowanie tej zupy to ok 35-45 minut i wystarczy podawać łasuchom.
Dlatego na przyszłość, aby przygotować pyszny krupnik, warto mieć :
- Gotowy bulion domowy – warzywny lub mięsny – tak jak lubisz. Ja zawsze mam zamrożone oba, bo mam wielu przyjaciół wegetarian :). Gotuję garnek bulionu, porcjuję w pojemniczki 600ML (0,6 litra) i mrożę (sam bulion, bez mięsa i warzyw) oraz…
- … Zamrożony, pokrojony wcześniej koperek. Mrożony koperek to idealny sposób na pachnące dania, kiedy tylko chcesz.
Pyszny krupnik wersja podstawowa. Na tej bazie możesz eksperymentować z tym co masz w lodówce lub co lubisz.
Pyszny krupnik – wersja podstawowa (klasyczna na bulionie z kury lub wegetariańska – na bulionie warzywnym).
1 cebula, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 kawałek selera, 1 ziemniak, pół szklanki kaszy jęczmiennej ( lub więcej jak lubisz), 600 ml bulionu ( tradycyjny lub warzywny), 2 -3 łyzki oliwy, sól (ja dodaję ok. 1 łyżeczki) i świeży pieprz do smaku, 2-3 łyżki koperku, ok. 1/2 szklanki wody.
- W garnku, na oliwie podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę, do momentu aż się ładnie, delikatnie przyrumieni.
- Pokrój w drobną kostkę : marchewkę, pietruszkę i seler i dorzuć do podsmażonej cebuli. Duś na małym odniu ok 20 minut, aż warzywa zmiękną, ale trochę też się przyrumienią.
- Pokrój w kostkę (taką jak lubisz) ziemniaka ( ja kroję w większą kostkę) i wrzuć na 5 minut, aby podsmażył się z pozostałymi warzywami.
- Dolej bulion warzywny lub tradycyjny i gotuj pod przykryciem ok 10 minut.
- Po 10 minutach dodaj kaszę i gotuj kolejne 10 minut, do momentu kiedy kasza będzie miękka. To ona daje ten niesamowity smak krupniku. Wyłącz zupę.
- Na koniec dopraw solą ( ok 1 łyżeczki soli) i pieprzem do smaku i wsyp 2 łyżki koperku.
- Dolej trochę wody, jeśli zupa będzie za gęsta.
Jakby policzyć wszystkie składniki, to kosztują pewnie maksymalnie 12zł. Dlatego, nie dość że zupa jest pyszna to jeszcze jest niedroga. A to w dzisiejszych czasach dodatkowy argument 🙂 .
I pamiętaj, że w kuchni kreatywnie nie znaczy drogo!
Taka baza daje wiele możliwości. Oto kilka pomysłów na urozmaicenie tej zupy oraz inne konfiguracje 🙂 .
Wersja pyszny krupnik ze śmietanką lub mlekiem kokosowym
Dla tradycjonalistów – ze śmietanką, dla wegetarian – z mlekiem kokosowym. Wystarczy na sam koniec ( wyłączając już ogień, aby się już nie gotowało) dodać ok 70ML śmietanki 30% lub 70ML mleka kokosowego. W tej wersji możesz dodać wcześniej mniej wody.
Wersja pyszny krupnik z grzybami.
Usmaż wcześniej na oliwie albo na maśle 3-4 pieczarki ( pokrojone w plasterki) lub namoczone w przeddzień i grzyby suszone. Usmażone grzyby dodaję na koniec smażenia warzyw ( przed dodaniem ziemniaków).
Tę wersję uwielbiam, szczególnie w zimie. Jest smaczniejsza ze śmietanką lub mlekiem kokosowym.
Wersja Pyszny krupnik z dodatkowymi warzywami czyli tzw. czyszczenie lodówki.
Jeśli masz jakieś inne warzywa w lodówce np fasolka szparagowa, zielony groszek, kalafior, brokuły – dodaj do zupy. W tej opcji możesz zrezygnować z ziemniaków i dodać mniej kaszy. Ta wersja jest pyszna ze śmietanką.
I na koniec …
Wersja Pyszny krupnik z boczkiem.
Boczek kroimy w kostkę ( można też kupić już gotowy pokrojony boczek). W tej wersji przysmażamy boczek na suchej patelni i dorzucamy go na koniec, ale przed przyprawami.
Boczek jest słony więc przyprawiamy zupę po dodaniu boczku, żeby nie była zbyt słona. Tej wersji nie rekomenduję już ze śmietaną.
I pamiętajcie. Kasza chłonie wodę. Jeśli zupa jest za gęsta, dolejcie trochę wody i gotowe! Napiszcie koniecznie czy przepis Wam smakuje i którą wersję preferujecie.
Jeśli spodobał Ci się ten przepis, może skusisz się na inne przepisy dostępne w zakładce Uczta smaku
Przepis: Dorota Chociszewska – (nie) Perfekcyjna . Więcej o mnie w Loża Ekspertów.