Dlaczego… Widzę, słyszę i czuję …inaczej
Krótki komentarz Justyny Dworczyk – psychoterapeutki, do materiału o zablokowaniu, które towarzyszyło mi przez lata. Czym było spowodowane?
(nie) Perfekcyjna : Justyna, znamy się ponad 20 lat. Byłam i jestem osobą stabilną, a praca w korporacji dawała mi satysfakcję przez lata. Dlaczego mimo to, odczuwam teraz takie dziwne uczucie odblokowania ?
JD : Umysł ludzki ma niezwykłe zdolności adaptacyjne, w których wspiera go gama mechanizmów obronnych takich jak zaprzeczanie czy racjonalizacja lub reakcja upozorowana oraz ogromna ilość zjawisk, takich jak np redukcja dysonansu poznawczego.
To wszystko sprawia, że bardzo długo możemy funkcjonować w warunkach, które z innej perspektywy niż wewnętrzna, przestają być optymalne. Korporacja tworzy i zapewnia pewną strukturę, która pozwala poruszać się jedynie w jej ramach. Kiedy zdecydowałaś się na nową perspektywę, tą, która pozwala przyjąć pozycję na zewnątrz – będziesz widziała rzeczy inaczej. Odblokowanie, o którym mówisz wydaje się być skutkiem wyjścia poza dość precyzyjne granice nie tylko zachowań, reakcji, ale także granice w myśleniu.
Inna sprawa to zmiana bodźców. Poruszasz się innymi ulicami, spotykasz innych ludzi, słuchasz innych rozmów, jesz inaczej… więc uwalnia się twoja kreatywność, ponieważ dostarczasz swoim zmysłom nowych doznań.
Jest jeszcze mnóstwo innych eksplikacji tego, o co pytasz, ale po co zawracać sobie tym głowę? Różne, nowe kolory, zapachy i kształty czekają na odkrycie. Ruszaj!
Justyna Dworczyk – psychoterapeutka, trenerka, coach
Krótką rozmowę z Justyną przeprowadziła Dorota Chociszewska – (nie) Perfekcyjna.
Zdjęcie główne: Aleksandra Kaszkowiak-Niewola