O „magicznej mocy” Prosecco
Kojarzy się z bezpretensjonalnym i nowoczesnym stylem życia „made in Italy”. Jest naszym towarzyszem podczas wyjątkowych chwil, często widywane na tarasach miejskich kawiarni.
Prosecco. To musujące wino o niepowtarzalnym smaku podbiło serca miłośników bąbelków na całym świecie. Ja też do nich należę! Jeśli i Ty kochasz Prosecco, zanim wybierzesz kolejną butelkę, poznaj je lepiej. Zaskocz swoich znajomych ciekawostkami na temat tego wyjątkowego trunku.
Bo w Prosecco to nie tylko smak robi robotę .
“Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Maya Angelou
Produkcja Prosecco odbywa się we Włoszech, rzut kamieniem od Wenecji. A my Polacy przecież kochamy wszystko co włoskie.
To lekkie, proste i bardzo wyważone wino występuje najczęściej w wersji musującej, może być wytrawne lub półwytrawne.
Prosecco jest naszym towarzyszem podczas wyjątkowych chwil.
I właśnie za to przede wszystkim je kochamy. Często widujemy je serwowane w długich kieliszkach, na tarasach miejskich kawiarni, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.
Prosecco jest produkowane wyłącznie w dwóch regionach w północno-wschodniej części Włoch, Veneto i Friuli, z winogron ze szczepu Glera. Dzięki swojemu wyjątkowemu, orzeźwiającemu smakowi i uwodzicielskiemu bukietowi należy do najchętniej spożywanych na świecie win z bąbelkami.
Warto pamiętać, że pomimo tego, iż jest to wino musujące, nie ma ono nic wspólnego z szampanem. W przypadku prosecco, podobnie jak w kwestii szampana, bardzo ważna jest temperatura.
Niska temperatura serwowania wyzwala jego najlepsze aromaty i smak. Zalecana optymalna temperatura to 6-8°C, ale są też zwolennicy teorii, że należy je schłodzić do temperatury bliskiej zeru. Wśród nich i ja 🙂 .
Już w czasach rzymskich piło się wino lekko musujące, choć bardzo różniło się od obecnego Prosecco.
To, które cenimy obecnie wywodzi się z XIX wieku.
Przeczytałam, że jako początek powstania Prosecco spumante czy frizzante przyjmuje się rok 1868, czyli datę powstania pierwszego eksperymentalnego zakładu fitosanitarnego (zajmuje się zapobieganiem chorobom roślin oraz likwidowaniem zagrożeń jakie niosą dla zdrowia człowieka), kierowanego przez Antonio Carpené i jednocześnie założyciela w 1876 r. Szkoły Winiarstwa i Enologii (z gr. oínos = wino + lógos = nauka -dział nauki zajmujący się kwestiami związanymi z produkcją wina).
Ale to dopiero w XX wieku bąbelki w Prosecco stają się prawdziwie perfekcyjne :).
Po dziś dzień, szkoła założona przez Antonio, jest punktem odniesienia dla całych Włoch. Antonio Carpené i jego partnerzy biznesowi tacy jak Angelo Malvolti staną się już na zawsze twórcami i specjalistami od wina musującego.
To, co warto wiedzieć, to że fermentacja Prosecco odbywa się poprzez uruchomienie drugiej naturalnej fermentacji. A jeśli w tradycyjnej metodzie produkcji ta operacja jest wykonywana w butelce, to dla Prosecco ta naturalna fermentacja odbywa się w zamkniętych kadziach metodą Charmat, nazwaną na cześć Francuza Augusta Charmat’a.
Dzięki kolejnym wkładom naukowym Szkoły Winiarstwa i Enologii, a także współpracy producentów z regionu, Prosecco osiąga obecnie bardzo wysoki poziom jakości konkurujący nawet z winami.
Wyjątkowość Prosecco wynika z rodzimych odmian winorośli, dając wino proste w smaku, eleganckie, świeże, z delikatnymi, ale trwałymi bąbelkami.
Miłośnikom tego trunku Prosecco kojarzy się z bezpretensjonalnym i nowoczesnym stylem życia, „made in Italy”.
Szczery, orzeźwiający i przyjemny smak sprawia, że często gości na imprezach weekendowych. Mimo, że Prosecco jest idealne na lato, coraz częściej jest serwowane do całego posiłku. Zawiera mniej kwasu węglowego, więc nie kłuje tak mocno w język.
Wraz ze zmieniającym się klimatem ( tylko ten rok jest jakiś inny 🙂 ), także w Polsce, Prosecco coraz częściej gości podczas miłych wieczorów z przyjaciółmi i rodziną.
Dzięki naszemu dynamicznemu podejściu, często utożsamiamy się z nim bardziej niż z „klasycznymi” winami. A duża różnorodność i przystępne ceny, zachęcają do degustacji. Świętujmy, bo warto celebrować chwile z przyjaciółmi w realu. Niech kieliszek Prosecco będzie symbolem takich wyjątkowych chwil!
I niech chwile szczęścia zostają z nami na dłużej!
Pozostań w temacie Włoch i przeczytaj lekki materiał „Kwiecista sukienka i wyspa Capri”.
Tekst : Dorota Chociszewska – (nie) Perfekcyjna . Więcej o mnie w Loża Ekspertów.