Szanujmy oceany. Dbajmy o siebie i naszą planetę

8 czerwca to Światowy Dzień Oceanów, ustanowiony przez ONZ już w 2008 roku. Obchodzimy go, aby przypomnieć jak ważną rolę, odgrywają oceany w naszym życiu. Dbajmy o środowisko i nasze bezpieczeństwo.

Ocean. Wraz z morzami, obejmuje ponad 70% powierzchni planety. Jest naszym źródłem życia. Utrzymuje całą ludzkość i wszystkie pozostałe organizmy na Ziemi.

Wytwarza co najmniej 50% tlenu na planecie, która jest naszym domem. Ocean pozwala na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarcza nam pożywienia. Ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Naukowcy estymują, że do 2030 r. w przemyśle oceanicznym zatrudnionych będzie ponad 40 milionów ludzi na świecie.

Dlatego MY WSZYSCY, potrzebujemy oceanu, aby przetrwać. A ocean potrzebuje NAS i naszego ogromnego wsparcia, aby nadal móc pełnić swoje funkcje. Bo od niego zależy cała ludzkość i cała planeta.

foto: pexels-Francesco Ungaro

Czy wiesz że…

aż 90% dużych populacji ryb zostało już wyczerpanych, a 50% raf koralowych zniszczonych? Niestety, niszczymy ocean szybciej, niż możemy go odbudować czy choć częściowo „uzupełnić” zniszczenia. Aby chronić i zachować ocean i to co wspiera, musimy stworzyć nową równowagę. Musimy zbudować silną relację z oceanami. Taką, która będzie naprawdę inkluzywna, innowacyjna i długofalowa.

Foto: Pexels-Tom Fisk

„Ocean – życie i jego utrzymanie” to temat przewodni Światowego Dnia Oceanów w 2021 roku. A ochrona i zrównoważone wykorzystanie oceanów, mórz i zasobów morskich jest głównym celem, postawionym przez międzynarodowe gremium i ma być osiągnięte do 2030 r.

Międzynarodowy Dzień Oceanów, oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, zaproponowano już w 1992 roku, w trakcie Szczytu Ziemi. Celem tego święta jest propagowanie wiedzy na temat oceanów i znajdującej się w nich flory i fauny oraz zanieczyszczenia oceanów. W ten dzień w muzeach i oceanariach na całym świecie, odbywają się wystawy związane z tematyką oceanów.

na przykład warszawskie Zoo, przygotowało szereg atrakcji, które pozwolą odwiedzającym poszerzyć wiedzę na temat największych ekosystemów wodnych naszej planety. Więcej informacji znajdziesz tu (link).

Dlatego Światowy Dzień Oceanów obchodzimy po to, aby przypominać wszystkim ludzkim istotom, że oceany odgrywają kluczową rolę w naszym życiu.
Foto: pexels-Tom Fisk

To prawdziwe płuca naszej planety, ale również ważne źródło pożywienia, lekarstw czy choćby produktów pielęgnacyjnych. Dlatego ważne jest, aby stale uświadamiać ludzkość o ich fundamentalnym znaczeniu w naszym ekosystemie oraz o zagrożeniach, jakie napotykają w związku z destrukcyjną działalnością człowieka. 

Ten dzień ma na celu zmobilizowanie i zjednoczenie populacji na całym świecie wokół tematu zrównoważonego zarządzania oceanami, a jednocześnie oddaniu hołdu ich pięknu i bogactwu.

Ten dzień, to również idealna okazja do refleksji na temat tego, co każdy z NAS może zrobić, aby chronić ekosystemy wodne. I tak naprawdę nie trzeba wielkich czynów.

Bo Każdy z nas może dać coś od siebie.

Wystarczy znacznie ograniczyć ilość zużywanego plastiku, uważnie segregować śmieci, wybierać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa, a także – o czym mówi się coraz częściej – stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Czas urlopów przed nami. Dowiedz się więcej o produktach słonecznych, które chronią skórę, ale również dbają o nas i naszą planetę w artykule pt. „Dbajmy o bezpieczeństwo naszej skóry i chrońmy oceany”.

Tekst : Dorota Chociszewska – (nie) Perfekcyjna . Więcej o mnie i pozostałych ekspertach w zakładce – Loża Ekspertów.

Zostań z justperfect.pl na dłużej. Poznaj wszystkie nasze zakładki: Zachwyć się, Wyraź się, Zainspiruj się i Poczuj się. A jeśli interesuje Cię świat urody i nie tylko, odwiedź zakładkę Testuję dla Was. Do zobaczenia!
Just Perfect 5.0. Tu fascynacja życiem spotyka się z wiedzą ekspertów.